Pracownicy
Dr hab. inż. Marek Lewandowski
Kontakt:
B-3, III p., pok. 313
Tel: +48 12 617 38 90
E-mail: lewandowski@agh.edu.pl
Dr inż. Mariusz Wądrzyk
Kontakt:
B-3, III p., pok. 313
Tel: +48 12 617 38 90
E-mail: wadrzyk@agh.edu.pl
Dr inż. Rafał Janus
Kontakt:
B-3, III p., pok. 313
Tel: +48 12 617 38 90
E-mail: rjanus@agh.edu.pl
Dr inż. Marta Wójcik
Kontakt:
A-4, IV p., pok. 430
Tel: +48 12 617 21 43
E-mail: mwojcik@agh.edu.pl
Dr inż. Grzegorz Stefan Jodłowski
Kontakt:
A-4, IV p., pok. 401
Tel: +48 12 617 21 17
E-mail: jodlowsk@agh.edu.pl
Mgr inż. Edyta Strzelec
Kontakt:
A-4, IV p., pok. 401
Tel: +48 12 617 21 17
E-mail: strzelec@agh.edu.pl
Doktoranci
Mgr inż. Marek Plata
Absolwent kierunku Technologia chemiczna (I st.) oraz Paliwa i Środowisko (II st.). Obecnie Doktorant Szkoły Doktorskiej Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Zainteresowania naukowe związane z technologią termochemicznej konwersji biomasy i różnych organicznych produktów ubocznych do bioproduktów o wyższej wartości dodanej. W tym głównie procesem hydrotermicznego upłynniania (HTU) oraz możliwością uszlachetniania a następnie przetwarzania produktów ciekłych procesu tj. bio-oleju (biocrude) na paliwa typu drop-in.
Tematyka badawcza:
- Procesy termochemicznej konwersji biomasy (piroliza, hydrotermiczne upłynnianie),
- Młóto browarnicze, produkty uboczne z przemysłu spożywczego (wytłoki owocowe i warzywnne)
- Obróbka wstępna biomasy(procesy pretreatmentu) – ekstrakcja białek, hydroliza cukrów,
- Katalityczna hydrorafinacja (HDS, HDO, HDN) produktów ciekłych,
- Chromatografia gazowa (GCMS-FID),
- Analizy i pomiary analityczne (EA, HHV, FTIR).
Projekty badawcze:
- Badacz w projekcie LIDER XI Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Opracowanie sposobu zrównoważonej transformacji odpadów z przetwórstwa spożywczego do bio-polioli jako nowej platformy chemicznej” – LIDER/58/0241/L-11/19/NCBR/2020.
- Kierownik projektu w mini-grancie dla młodych naukowców i doktorantów w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” pt. „Studium procesu hydrotermicznego upłynniania młóta browarnianego – proces katalityczny, a poprawa uzysku i jakości bio oleju” – AGH/IDUB-D4/6797.
- Badacz w grancie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” pt. „Karbonizaty pozyskane w procesie termokonwersji biomasy odpadowej jako nośniki katalizatorów hydroprocessingu” – AGH/IDUB-D4/6261.
Kontakt:
C-6, IV p., pok. 409
E-mail: mplata@agh.edu.pl
Mgr inż. Łukasz Korzeniowski
Zainteresowania badawcze koncentrują się na rozwijaniu koncepcji biorafinerii, której celem jest tworzenie zrównoważonych technologii integrujących różne procesy chemiczne i biochemiczne. Celem jest maksymalizacja ilości i wartości produktów pozyskiwanych z biomasy i różnych rodzajów odpadów organicznych w postaci biochemikaliów i biopaliw.
Tematy badawcze:
- Procesy obróbki wstępnej przetwarzania biomasy lignocelulozowej,
- Chemiczne i termochemiczne procesy konwersji biomasy i odpadów,
- Uzyskiwanie chemikaliów platformowych z biomasy (np. furfural, 5-hydroksymetylofurfural, kwas lewulinowy, sorbitol, ksylitol),
- Waloryzacja stałych bioproduktów (biowęgiel, hydrochar) i ich wykorzystanie w procesach przemysłowych,
- Procesy katalityczne w produkcji biopaliw i biochemikaliów,
- Chromatografia cieczowa (HPLC).
Kontakt:
C-6, IV p., pok. 409
E-mail: lukkor@agh.edu.pl
Mgr inż. Kamila Zaborowska
Jestem doktorantką na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalizującą się w zastosowaniu katalitycznych procesów wodorowych do produkcji biochemikaliów i biokomponentów (poliole, zielony diesel). Moje badania w ramach doktoratu koncentrują się na innowacyjnych metodach przekształcania surowców odnawialnych w wartościowe produkty chemiczne przy użyciu zaawansowanych technik katalitycznych.
Jako uczestnik w projekcie LIDER, finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), współpracuję z zespołem ekspertów nad rozwojem nowoczesnych technologii konwersji biomasy odpadowej do zaawansowanych bioproduktów. Ponadto, jestem zaangażowana w grant Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB). Udział w tych projektach pozwala mi na rozwijanie mojej wiedzy i umiejętności z dziedziny chemii i inżynierii chemicznej.
Poza pracą naukową, jestem aktywną entuzjastką sportu, regularnie praktykuję jogę i dbam o zdrowe odżywianie. Interesuję się również muzyką oraz mantrailingiem, czyli wyszukiwaniem zaginionych osób przy pomocy psów tropiących, co jest moim ulubionym sposobem na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Kontakt:
C-6, IV p., pok. 409
E-mail: zaborowska@agh.edu.pl
Mgr inż. Aleksandra Hudek
Jestem absolwentką kierunku Technologia Chemiczna (I stopień) oraz Nowoczesnych Technologii Paliwowych (II stopień) na Wydziale Energetyki i Paliw AGH. Przed podjęciem studiów wyższych ukończyłam również edukację w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie na profilu technik technologii chemicznej. Obecnie jestem doktorantką w Zespole Paliw Ciekłych, Biopaliw i Bioproduktów, pod opieką profesora Marka Lewandowskiego i doktora Mariusza Wądrzyka.
Tematyką biopaliw i biokomponentów zainteresowałam się już na pierwszym stopniu studiów, rozpoczynając badania nad hydrolizą kwasową biomasy odpadowej z produkcji soków (wytłoków marchwiowych) w celu pozyskania strumienia monosacharydów jako platform chemicznych do uzyskania wysokowartościowych produktów chemicznych. W ramach pracy magisterskiej kontynuowałam swoje badania nad hydrolizą wytłoków marchwiowych w celu pozyskania strumienia mono- i disacharydów, rozszerzając badania o proces waloryzacji pozostałości stałej z procesu hydrolizy. Badania te obejmowały analizę wpływu zastosowanego rodzaju obróbki wstępnej wytłoków na wydajność i jakość frakcji bio-oleju uzyskanego w wyniku hydrotermicznego upłynniania (HTL) pozostałości stałej. Obie prace realizowałam pod opieką dr. inż. Mariusza Wądrzyka, a część badań nad hydrotermicznym upłynnianiem prowadziłam na University of Twente w Zespole Sustainable Process Technology w Niderlandach, dzięki gościnności profesora Wima Brilmana.
Moje obecne zainteresowania badawcze to kolejny krok w tematyce produkcji biopaliw i biokomponentów. Prowadzę badania nad intensyfikacją metod produkcji 5-hydroksymetylofurfuralu (5-HMF) jako platformy chemicznej z biomasy, z zastosowaniem systemów dwufazowych oraz ekstrakcją rozpuszczalnikową produktu in situ.
Prywatnie lubię gotować, czytać o filozofii (głównie Indii, Chin, Tybetu i Japonii), uprawiać jogę i robić na drutach. Jeżdżę też na nartach, gram w gry RPG i jestem wielbicielką zwierząt.
Kontakt:
C-6, IV p., pok. 415
E-mail: hudek@agh.edu.pl
Mgr inż. Patryk Zdziobek
Kontakt:
E-mail: zdziobek@agh.edu.pl